Here Are All The Winners From The 2018 South African Film and Television Awards

Take a minute and to look at the Winners from the SAFTAS12

Outstanding Provincial Contributor

Winner: Thabang Moubane

Best Feature Film

Winner: Inxeba( The Wound), Urucu Media
Kalushi, Flash Films
Beyond the River, Quizzical Pictures (Pty) Ltd

Best Documentary Feature

Winner: Skulls of my People, TJOVITJO FILMS (PTY) LTD
Strike a Rock, Elafos Productions
The Giant is Falling, Uhuru Production Pty Ltd

Best Actress – Feature Film

Winner: Crystal-Donna Roberts, As Krotoa, Krotoa
Reine Swart, As Chloe van Heerden, Siembamba
Zimkhitha Nyoka, Zanele, VAYA

Most Popular TV Soap and Telenovela

Winner: Uzalo, Stained Glass Productions

Best Supporting Actress – Feature Film

Winner: Nomonde Mbusi, As Thobeka Sithole, VAYA
Ilana Cilliers, As Anja, Johnny is nie Dood nie
Roeline Daneel, As Maria van Riebeeck, Krotoa

Best Supporting Actor – Feature Film

Winner: Bongile Mantsai, As Vija, Inxeba (The Wound)
Niza Ncoyini Kwanda Inxeba (The Wound)
Warren Masemola Xolani VAYA

Best Achievement in Directing – Feature Film

Winner: Inxeba (The Wound), John Trengrove
Kalushi, Mandlakayise Dube
VAYA, Akin Omotoso

Best TV Presenter

Winner: Lerato Kganyago, Live Amp

Youth Achiever

Winner: Ayanda Sithebe

Best TV Drama

Winner: Tjovitjo,TJOVITJO FILMS (PTY) LTD
Die Boland Moorde 2, Moebius Films
Harvest, Ochre Media

Best Achievement in Directing – TV Drama

Winner: iNumber Number Catharine Cooke & Rea Rangaka
Die Boekklub 2, Louis Pretorius
Thula’s Vine, Scottnes Smith, Sello Letsatsi & Mmabatho Montsho

Best Actor – TV Drama

Winner: Warren Masemola Ma Fred Tjovitjo
Jody Abrahams Benny Jacobs Hard Copy 4
S’dumo Mtshali Mandla Is’thunzi

Best Actress – TV Drama

Winner: Thuso Mbedu Winnie Is’thunzi
Masasa Mbangeni Celia Jele Harvest
Zola Nombona Roxanne Z’Bondiwe 3

Best Supporting Actor – TV Drama

Winner: Emmanuel Castis, As Chris Spencer, Erfsondes 4
Russel Savadier, As Costa, Bedford Wives
Pallance Dladla, As Duke, Is’thunzi

Best Supporting Actress – TV Drama

Winner: Jana Cilliers, As Anna, Die Boekklub 2
Tina Jaxa, As Zinzi, Isikizi 2
Quanita Adams, As Lizzie, Sara se Geheim 1

Lifetime Achiever

Winner: Johan Stemmet

Lifetime Achiever

Winner: Thoko Ntshinga

Best Short Film

Winner: Apocalypse Now Now, Be Phat Motel CC
The Hangman, Tribal Media House
Vlees van my vlees, Idea Candy

Best Talk Show Host

Winner: Pabi Moloi, Trending SA
Masechaba Ndlovu, Mose Waka Season 2
Karen Zoid, Republiek Van Zoid Afrika

Best Achievement in Directing – TV Comedy

Winner: Puppet Nation ZA, Johann Vermaak
Hotel, Bennie Fourie
Ses Top La 4, Krijay Govender w/ Muntu Zwane & ZacSekhu

Best TV Comedy

Winner: Puppet Nation ZA, Both Worlds
SuzelleDIY, Sketchbook Studios
Hotel, Nouvanaand Films(Pty) Ltd

Best Actor – TV Soap/Telenovela

Winner: Hamilton Dhlamini, As Banzi Motaung, Isithembiso
Siyabonga Thwala, As Mpiyakhe Zungu, Isibaya
Mpho Sebeng, As Neo, Ring of Lies 2

Best Actress – TV Soap/Telenovela

Winner: Jo-Anne Reyneke, As Thandi, Broken Vows
Kgomotso Christopher, As Yvonne Langa, Scandal
Denise Newman, As Bridgette October, Suidooster

Best Telenovela

Winner: High Rollers 3, Rous House Productions
Isithembiso, The Bomb Shelter
Gold Diggers 2, Urban Brew Studios

Best TV Soap

Winner: Isibaya, The Bomb Shelter
7de Laan, 7deLaan- Danie Odendaal Productions
Suidooster, Suidooster Films

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Leave a Reply

Loading…